ושמחת ביינך

ושמחת ביינך
הום סנטר
צילום: יח"צ

התרגלנו לשתות לארבע כוסות של ליל הסדר סוגים שונים של תירוש ענבים, שהוא קל ומתאים גם לילדים, אבל את סעודת החג, וגם זה הפך כבר להרגל מאז שבישראל למדו לייצר וגם להעריך יינות יבשים איכותיים, מלווים בשיראז, קברנה סוביניון, סוביניון בלאן ועוד שמות שהחלו מתגלגלים על לשוננו, אפילו שם מסובך כמו גוורצטרמינר

בייקבים נערכים בהתאם ומזרימים לחנויות מבחר חדש של יינות, שכמה מהם אציג כאן. אבל תחילה הנה הקראף שמעלה את הרף, אפילו כשמדובר ביין לא יקר במיוחד. כלים נאים כידוע, מרחיבים דעתו של אדם, וגם מעלים את הנאתו משתייה ואוכל. ברשת הום סנטר ניתן למצוא כלי רחב פייה ליין (קראף), שמאפשר ליין “לנשום” לפני מזיגתו לכוסות, וסט של 6 כוסות זכוכית אליפטיות, במראה א-סימטרי, כשכל הערכה מונחת על מגש עגול. רעיון מעולה גם כמתנה למארחים בכ-200 שקלים.

הום סנטר|צילום: יח"צ
הום סנטר|צילום: יח”צ

ונתחיל ביין אדום מתוק דווקא, יין קידוש שיכול להתאים גם לארבע הכוסות המלוות את הקריאה בהגדה, מתוצרת יקב סגל. זהו יין כשר לפסח עם חותמות של בד”ץ בית יוסף, חוג חת”ם סופר פתח-תקוה, מועצה אזורית גזר, והרב דב לנדאו. מחירו 15 שקלים.

יקב סגל. יין אדום מתוק|צילום: יח"צ
יקב סגל. יין אדום מתוק|צילום: יח”צ

ועכשיו לסעודה. את הדגים מלווים בדרך כלל ביין לבן. יקב טפרברג השיק באחרונה שניים כאלה, מענבי דבוקי וגוורץ. האחד סוביניון בלאן בציר 2016, והשני שנין בלאן בציר 2016. אלה הם יינות בלנד, כלומר הורכבו מזנים שונים של ענבים על ידי הייננים של היקב, ועולים 70 שקלים לבקבוק, מחיר מומלץ. מומחים אוהבים לתאר את הניחוח והטעם של יינות יבשים בהפלגות דמיון פיוטיות. במקרה הזה הם מזכירים ארומטיות של אפרסקים ומשמשים. אנחנו נסתפק בכך שנגיד שהם משפרים את טעמם של כל המנות הראשונות מדגים ועד סלטים.

טפרברג|צילום: יח"צ
טפרברג|צילום: יח”צ

“יקבי ברקן” מתהדרים בהישגים גבוהים של היינות שלהם בתחרויות יין בינלאומיות, ויש הרבה כאלה. לקראת פסח הם משיקים בציר חדש של יינות הנקראים איתן, ריחן וצפית, מבציר 2013. ריחן הוא מענבים שגדלו בגליל העליון, צפית משפלת יהודה ואיתן מהרי ירושלים.

הסדרה כולה נקראת Assemblage, כלומר גם היא מורכבת מסוגים אחדים של ענבים, כמו קברנה סוביניון, פטיט סירה ופטיט ורדו. ושוב, זכות הדיבור למבינים, שהיינות מזכירים להם דובדבנים ושזיפים, פטל ועשבי תיבול, ואפילו תבלינים מתוקים כמו וניל. כדאי לשתות אותם עם המנה העיקרית בסעודה. מחיר הבקבוק: 79 שקלים. הכשרות לפסח היא של הרבנות הראשית לישראל.

יקבי ברקן. יין ריחן בסדרת אסמבלאג|צילום: יח"צ
יקבי ברקן. יין ריחן בסדרת אסמבלאג|צילום: יח”צ

ומה אפשר לשתות עם הקינוח? את המשקה החדש, שילוב של פירות ואלכוהול הנקרא “מחייה 13”. מדובר בסוג של קוקטייל מבוסס אניס, המכיל 13% אלכוהול (כמו היינות היבשים), המיוצר בטעם לימונים ובטעם אשכוליות אדומות. המשקאות האלה מיובאים מספרד על ידי חברת “אלטרנטיבה סחר” והם כשרים לפסח באישור הרבנות הראשית לישראל ובד”צ בית יוסף. ניתן להשיגם בחנויות יין וברשתות שיווק נבחרות. מחיר מומלץ לצרכן של מארז המכיל 2 בקבוקים אישיים (200 מ”ל), וכוס זכוכית ממותגת, הוא 150 שקלים. וגם זה רעיון למתנה שניתן להביא למארחים שלנו בסעודות החג.

משקאות מחייה|צילום: יח"צ
משקאות מחייה|צילום: יח”צ

כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *