לטעום את הקסם: הדרתא קפה בלב נחלאות

לטעום את הקסם: הדרתא קפה בלב נחלאות

‘הדרתא-קפה בלב נחלאות’ הוא לא רק אוכל טעים בעבודת יד אלא קודם כל פינה שכולה קהילה ואהבה. בית קפה שממלא לא רק את הצלחת אלא גם את הלב’

בחציית כביש אחד בלבד אני נפרדת מהרעש המסחרר וההמולה של שוק מחנה יהודה הישר אל שכונת נחלאות הקסומה, מקור הרוגע והשלווה. לאחר טיול קצר בסמטאות הציוריות אני מגיעה ל ‘הדרתא – קפה בלב נחלאות’ השוכן בלב ליבה של שכונת נחלאות, המקום שוכן במנהל הקהילתי לב העיר בתוך גינת ענק מרשימה ומעורר רושם שמגיעות לכאן קבוצות רבות לצד משפחות שמחפשות חוץ מאוכל גם חוויה ירושלמית.

קפה בלב נחלאות | צילום מתוך עמוד הפייסבוק
מתאים לקבוצות אירועים בגינה | צילום מתוך עמוד הפייסבוק

כדי להתחבר לאנרגיה של שכונת נחלאות הציורית אני פותחת את הבוקר שלי עם לימונענע גרוס מעולה ומרענן בליווי סלט צבעוני מלא בגבינה בולגרית וגרעינים שפותחים לי את התיאבון ואת הלב. הירקות הרעננים, כפי שמספרת לי מיכל מנהלת המסעדה מגיעים הישר משוק מחנה יהודה הנמצא במרחק הליכה מכאן.

לאחר מכן בהמלצת מיכל אני ממשיכה לקיש בטטה מתקתק ועסיסי, שנמס לי בפה עם הבסיס הפריך שמעלה טעם של בית והמון אהבה.

קיש בטטה נימוח | צילום לינוי משעלי
קיש בטטה נימוח | צילום לינוי משעלי

הסיפור העומד מאחורי בית הקפה הזה מסקרן ומפתיע כמעט ברמה של האוכל המוגש בו. “בית הקפה הזה, היה בעבר חדר משרדים של חמישה אנשים שעבדו כאן” מספרת לי מנהלת המרכז, מיכל רוזן.” המהפך קרה ברגע של הסתכלות על המטרה. הבנו שצריך לצאת אל התושבים ולפעול למענם לא רק על ידי ניהול ניירת וחשבונות, אלא גם באמצעות משהו שהכלל יכול להגיע וליהנות ממנו”.

בשביל הקהילה

קשה בכלל לדעת שבית הקפה המקסים הזה שמעוצב בטעם טוב ומזמין, היה פעם חדר משרדים משעממם ומלא בניירת וקלסרים.

מאחורי האוכל המדהים עומדת אישה מדהימה לא פחות בשם רותי, תושבת נחלאות, חרדית ואם לאחד עשר ילדים, השותפים באופן מלא לעולם הבישול ועוזרים לה בכל הדברים הקטנים מסביב. רותי כולה מלאת השראה ומאור פנים עם חזון של עשייה וקירוב לבבות והשילוב של האישיות עם ידי הזהב שלה יוצרים אוכל ביתי טעים ומלא באהבה שממש ניתן לטעום בכל ביס.

פלפלים בתנור של רותי | צילום לינוי משעלי
פלפלים בתנור של רותי | צילום לינוי משעלי

“עשינו פרויקט לפני שנתיים מטעם העירייה, שבו הוכשרו נשים מנחלאות לפתוח את הבית שלהם לקבוצות ועל ידי זה לקדם את התיירות באזור. בפרויקט כל אחת פותחת את הבית שלה להצצה אל העולם שלה ולטעימה מהאוכל והתרבות המקומית. אחת מהנשים בפרויקט הייתה רותי, שהציעה לשתף פעולה עם בית הקפה והיא כיום אחראית על כל המטעמים המוגשים כאן” משתפת מיכל תוך שהיא מגישה לי תה נענע טרייה הגדלה בגינת בית הקפה בליווי מאפה קינמון חם מהתנור, שהוא עונג צרוף המרכז את כל האושר והפשטות השורה במקום הנעים הזה. ממש רגע קסום של בית שלא תוכלו לחוות באף בית קפה תעשייתי והומה אדם.

קפה הדרתא נחלאות | צילום לינוי משעלי
קפה הדרתא נחלאות | צילום לינוי משעלי

קפה ‘הדרתא’ מעבר לאוכל הטעים והביתי המגיע הישר ממטבחה של רותי, הוא מקום שכולו קהילה ואהבה, החל מהעיצוב החמים והמזמין שנעשה כפרויקט הגמר של שני סטודנטים מוכשרים מבצלאל. שיעצבו את בית הקפה עם אלמנטים קהילתיים שבאים לידי ביטוי בקירות מחיפוי עץ ממוחזר, שולחנות מעיסות נייר, צבע ממוחזר המון שקעים של חשמל המאפשרים ומעודדים עבודה משותפת. ועד למכירת פרטי אומנות מקומית ושלל אירועי תרבות שונים ומגוונים במחיר סמלי לרווחת הכלל. שכל ההכנסות והרווחים חוזרים אל הקהילה.
תוכלו למצוא בבית הקפה את כל גווני הקשת של החברה החל מחרדים, חילונים, עולים חדשים ועד לעובדים זרים, תיירים ומורי דרך משלל המקומות בעולם.

“אני חושבת שלב ירושלים זה כאן” מספרת לי פנינה רכזת התרבות של המקום. “כשאני חושבת על ארגון אירוע אני לא חושבת על נחלאות כשכונה, אני חושבת על נחלאות כטיפוס, כי יכול להיות מישהו שאומנם גר ברחביה, אבל הוא טיפוס נחלאות מאוד”
אפילו יכול להיות שמישהי כמוני מאשדוד היא טיפוס עם וויב של נחלאות אני מוסיפה לדבריה והיא מאשרת ומסכמת “שנחלאות זה לא רק מקום זה גם אופי של בן אדם”.

picsart_1478073337403

היא מגלה לי שאמנים כמו אביתר בנאי, עידן חביב וישי ריבו הופיעו בלב הקטן והעצום הזה.
רגע לפני סיום אני מרימה כוסית לחיים של שייק מנגו מפנק עם תושב ותיק של המקום, שהוא בן 9 בלבד וכבר מדבר איתי בחופשיות על המגוון הרחב של האנשים שהוא פוגש כאן בבית הקפה ועל כמה טוב שיש את המקום הזה שמספק לו תעסוקה מהנה בשעות הפנאי והחופשים הרבים של מערכת החינוך.

לחיים על שייק מנגו | צילום לינוי משעלי
לחיים על שייק מנגו | צילום לינוי משעלי

החפץ שהכי מאפיין את המקום בעיניי הוא האקווריום המוצב בחצר בית הקפה, שהוא גם הדבר הראשון והאחרון שתפס לי את העין בכניסתי וביציאתי מבית הקפה. לא מדובר באקוואריום רגיל אלא בחווה האקוואפונית, שהיא מערכת מים סגורה בה גדלים צמחים ודגים החיים בשיתוף מלא ותורמים אחד לשני ממש כמו במרכז הקהילתי הזה.

סלט שוק בחמישה עשר שקלים | צלום לינוי משעלי
סלט שוק בחמישה עשר שקלים | צלום לינוי משעלי

(במערכת האקוואפונית, הדגים מזינים את הצמחים מהפרשותיהם ואלו הצמחים בתמורה מודים להם ומנקים את המים עבורם על ידי כך שהם צורכים את הנוטריינטים הנוצרים מהפרשותיהם.)
בבית הקפה מתקיימים אירועים קהילתיים שונים. אירועי תרבות ופנאי כגון הופעות, הרצאות טד, ערבי אימפרוביזציה ועוד.

בנוסף יש גם מערך אירוח מיוחד עד 120 איש, שניתן לעשות בו מגוון אירועים כגון שבתות ושמחות – בר מצוות, ימי הולדת, אירועים משפחתיים ואירועים עסקיים וכו’ ומיכל מגלה לי שמדובר בקייטרינג של 65 ₪ לאדם. כשכל הרווחים חוזרים לטובת הקהילה. לא יודעת מה אתכם אבל אני כבר מחפשת איזה אירוע לעשות שם.

קפה בלב נחלאות הקסומה | צילום לינוי משעלי
קפה בלב נחלאות הקסומה | צילום לינוי משעלי

בית הקפה פתוח בימי א-ה’ בין השעות 16:00 ל20:00, שעות אחרות רצוי לתאם מראש עם מיכל (כמוני שהתפלחתי אל בית הקפה בשעת בוקר מוקדמת) כל המחירים בבית הקפה נעים בין 5 ₪ ל22 ₪ בלבד!


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *